Ruiny zamku Sobień

Barbara Lencka

Ruiny zamku Sobień

Dojazd https://goo.gl/maps/aDZgZRiz7kVGx9p66

Zamek Sobień leży w górach Słonnych i pochodzi z początków XIII w, a w XV w. był siedzibą, znanego na Podkarpaciu rodu Kmitów.

Od parkingu łagodnym podejściem wspinamy się po zboczu, ostatni etap wejścia do zamku pokonujemy po drewnianych schodach.

Warto obejrzeć pozostałości średniowiecznej warowni nie tylko dla samych ruin, ale dla pięknego widoku z góry Sobień na dolinę Sanu oraz panoramę Bieszczadów.

 

Wielka Pętla Bieszczadzka

Barbara Lencka

"Wielka pętla bieszczadzka" to ok.150-kilometrowa trasa, którą w jeden dzień można objechać Bieszczady.
Trasa prowadzi przez najwyższe i najpiękniejsze partie Bieszczadów. Wyjeżdżając z Ustrzyk Dolnych, zimowej stolicy Bieszczad,
jedziemy w kierunku Ustrzyk Górnych. Po drodze mijamy Jasień.
W kolejnych mijanych wsiach najciekawszymi obiektami są cerkwie. W Hoszowie , w Rabem - z połowy XIX w. I wŻłobku - z 1830. W Czarnej warto zajrzeć do galerii Barak i kupić jedną z prac bieszczadzkich artystów.

Z ''Doliny Rosy '' na Małego Króla

Barbara Lencka

Z ''Doliny Rosy '' na Małego Króla

Spacer można rozpocząć kierując się na Kamienną Lawortę  (768 m n.p.m.) bezpośrednio z ''Doliny Rosy''. Dochodząc do oznaczonego szlaku możemy skierować się w prawo i dojść do Laworty na której znajduje się kolej linowa, która dostępna jest także latem lub kierować się w lewo idąc za znakami prowadzącymi na Małego Króla (1 godz.)

Góry Słonne -punkt widokowy

Barbara Lencka

Góry Słonne -punkt widokowy (550 m n.p.m)

Punkt widokowy leży na trasie Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Widok zapiera dech w piersiach. Zobaczyć można całe Bieszczady dokładnie opisane na panoramie. Od lewej Magura Łomniańska, Żuków, Ostre, Trohaniec, Jawor. Dalej Tarnica, Połoniny, Smerek, Korbania, Jasła, Łopiennik, Wołosań, Jaworne, poprzez  masyw Chryszczatej , kończąc na Orlim Kamieniu.

Przy punkcie widokowym jest przygotowane miejsce na odpoczynek i rozpalenie ogniska. 

U żródeł Strwiąża

Barbara Lencka

Nasza okolica

''Dolina Rosy'' leży nad rzeką Strwiąż, która ma swój poczatek w Ustrzykach Dolnych. Kierując się szlakiem na Małego Króla dochodzimy do żródeł .W tym miejscu bierze początek rzeka Strwiąż. Płynie przez 17,3 kilometry w Polsce , później przekracza granicę z Ukrainą  w Krościenku i wpada do Dniestru w okolicy wsi Chłopczyce. Strwiąż należy do zlewiska Morza Czarnego.

 

Podkategorie